Налази се на левој обали Дунава, северозападно од села Старчева, 8 км југоисточно од Панчева. Због изузетног значаја откривених налаза на овом локалитету, култура старијег неолита на простору централног Балкана добила је име старчевачка култура. На овом локали гету откривене су јаме-земунице елипсоидног и кружног облика, пречника 2-6 т, од којих су две садржале пећи. У самом насељу је међу земуницама откопано неколико гробова са покојницима у згрченом положају.
Поред великог броја каменог и коштаног оруђа и оружја, главна одлика старчевачке културне групе је њена керамика сликана белом, црном и црвеном бојом. Проучавање ове керамике и њених веза са сликаном керамиком неолитских култура у Подунављу, Грчкој и на Блиском истоку омогућава да се реше проблеми порекла и праваца кретања првих носилаца неолитских култура у нашим областима. Старчевачка култура је несумњиво најстарија културна група неолита која је у својој најмлађој фази била паралелна са винчанском, односно са винчанско-тордошком фазом I.
Прва систематска ископавања започела су 1928, сондажна истраживања 1931. и 1932. изведена су у сарадњи београдског Народног музеја и Харвардског универзитета, ревизиона ископавања вршена су 1969. године, а заштитна истраживања током 2003. и 2004. године.